Odpowiedzialna Moda

Autorka; Krystyna Jasiczak

SZOK jaka eko(nomia) jest prosta. EKO feminizm

Odpowiedzialna Moda 

…wchodząc do sieciówki, biorąc wieszak z przysłowiową koszulką, mierząc ją w przymierzalni widzimy się w nowym t-shirtcie, ale czy choć przez chwilę zastanawiamy się, gdzie został uszyty, przez kogo i w jakich warunkach. Albo jaki ma związek ze środowiskiem?

Do wyprodukowania jednego bawełnianego t-shirta potrzeba 15 dekagramów nawozów sztucznych, 25,5 kilowata energii elektrycznej, a uprawa odpowiedniej ilości bawełny pochłania 2700 litrów wody. Kolory uzyskuje się za pomocą chemicznych barwników, a spodnie jansowe postarza się na przykład za pomocą żrących preparatów. Wyprodukowanie 1 kg tkaniny to emisja 23 kg gazów cieplarnianych.

Szwalnie na krańcach świata szyją dla nas ubrania. Szwaczki pracują w niewyobrażalnie ciężkich warunkach za stawki urągające godności, czyli poniżej minimum socjalnego kraju, w którym żyją.

Ogólna dostępność nowych kolekcji ubrań, niska cena, kreowanie trendów wpływa na naszą decyzję o kupnie nowych tekstyliów. Kupujemy, kupujemy, choć tak naprawdę nie potrzebujemy. Co się dzieje z niechcianą odzieżą? Najczęściej niestety trafia z naszego domu do kosza na śmieci, choć bywa, że jest wydana i służy dalej komuś innemu. Co się dzieje z odzieżą niesprzedaną w sklepach? Trafia do magazynów, ale tam nie jest przechowywana wiecznie, więc co? Utylizacja, przetwarzanie, kolejne wyrzucanie … ale gdzie?

,, W ostatnich latach ilość ubrań wyrzucanych przez Amerykanów wzrosła dwukrotnie – z 7 do 14 milionów ton. To ponad 36 kg na osobę rocznie. Unia Europejska pozbywa się rocznie 5,6 miliona ton odzieży i tekstyliów.”

Tekstylia zaczęły stanowić największy procent odpadów.

Co może zrobić przysłowiowy Kowalski by ograniczyć zaśmiecanie i degradację środowiska spowodowane produkowaniem i wyrzucaniem tekstyliów? Może ograniczyć kupowanie, a tym samym napędzanie przemysłu tekstylnego. Może wreszcie zacząć żyć świadomie wcale nie wpadając w skrajny minimalizm. Może wykorzystywać to czym dysponuje, wymieniać się z innymi, przerabiać, ozdabiać i czerpać radość z tego co robi. Może dawać drugie życie swoim ubraniom. Robiąc tak niewiele może zacząć robić tak wiele dla środowiska, czyli dla siebie i innych. Żyjemy tu i teraz przez chwile. Co zostawimy naszym dzieciom strach myśleć. Można zacząć od dziś i z każdym dniem krok po kroku ograniczać konsumpcjonizm.

Budująca jest świadomość, że w pewnych środowiskach młodzieżowych zapanowała moda na second hand, eliminację tworzyw sztucznych (gdzie to jest możliwe) ograniczenie chemii w różnych aspektach życia. Ogromnie cieszy fakt, że mają dużą wiedzę ekologiczną i dzielą się z nią przez aktywności społeczne. Angażują się w propagowanie zmian na rzecz klimatu, ochrony środowiska, świadomego życia.

Dane statystyczne w oparciu o badania Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (World Wildlife Fund, WWF)

,,Monopolis” Dana Thomas odpowiada ,,dlaczego to co nosimy ma znaczenie”?

2021 Created by SZOK